Ses Eğitimi (Şan Dersi) – Başlangıç Seiyesi

20 Şubat 2022
600 / ay

Özel Ders Özeti

Merhaba değerli öğrencim,
Klasik şan alanında 4 Yıldır özel ders veriyorum. Derslerimizi Yüz Yüze yapmayı planlıyorum. Yüz Yüze derslerimizi İstanbul-Beşiktaş , İstanbul-Sarıyer konumlarından birini seçerek yapabiliriz, bana hepsi uygun :)
Her bir özel dersimizin süresini 60 Dakika olarak ayarlayacağım, belirlediğim ücret ise 600 / ay.
💯 Gökhan Saraç tanıdığın bir öğretmen mi? Diğer öğrencilerin onu tanıması için yorum yapabilirsin

Bu özel ders için düzeyler;

Üniversite Düzeyinde

Bu özel ders için seviyeler;

Profesyonel Seviye

Bu özel ders için uzmanlık durumum;

Lisans Mezunu

Özel Ders Tanımı

Şan Dersi sesinizi ve nefesinizi doğru şekilde kullanmak için verilen bir eğitimdir. Bunun yanında ses sağlığı ve telaffuz yeteneği de gelişmektedir. Şan Dersi ile konuşma problemleri ve kelimelerin yanlış telaffuzları büyük ölçüde düzelecektir. Çene yapınız, duruşunuz, özgüveniniz tamamen iyileşecektir. Fakat bu dersleri izlemeye başlamadan önce zihninizin ve odağınızın tamamen derse hazır olduğundan emin olmalısınız.

– Videolu ders yüz yüze derslerden farklıdır. Güvenli bir ders olması açısından video sırasında eğitmenin verdiği tüm talimatlara eksiksiz uymanız en doğrusu olacaktır.

– Yapılan nefes çalışmalarını yaparken baş dönmesi yaşamanız çok normaldir. Bu yüzden hemen oturabileceğiniz bir konumda ayakta durmanızı tavsiye ederim.

– Derslerin içinde bulunan “Ses Isıtma Egzersizleri” videosunu her gün çalışmalardan önce kesinlikle tekrar ederek sesinizi ısıtın aksi takdirde sesinizde sağlık problemleri yaşama ihtimaliniz olabilir.

-Sesinizi ısıttıktan sonra soğuk su içmemenizi öneririm, Çünkü ısınan ses teline soğuk su temas ettiğinde ses teli ters etki ile şoklanarak şişebilir ve istenmeyen ağrılar meydana çıkabilir.

– Bu dersin diğer tüm derslerden en önemli ayrılan tarafı 3 video içeren “Nasıl Söylenir?” bölümüdür. Bu bölümde sizler için seçtiğimiz 3 farklı tarzda eserin şan tekniğine nasıl uyarlandığını inceleyeceksiniz.

– Ses grupları erkeklerde; tenor, bariton, bas. Kadınlarda; soprano, mezzo-soprano ve altodur. Opera literatürü ise daha fazla ses türü ayrımı gerektirmektedir. Örneğin, bas, bas buffo, bas bariton, dramatik bariton, lirik bariton, lirik tenor dramatik tenor, tenor buffo gibi. Kadın seslerinde ise, dramatik soprano, spinto soprano, lirik soprano, leger soprano, subret, koloratur soprano, dramatik koloratur, mezzo-soprano, lirik mezzo, alto, lirik alto gibi. Ulaşılabilir en kalın ton kontra fa1 =43 Hz, en ince ton ise mi4=2610 Hz’dir. Bas literatüründeki en kalın ton ise re=72,6 Hz’dir. Ancak kadın seslerinde larenks ıslık sesi 4000 Hz’e kadar çıkabilmektedir. Bu ses gruplarına da hakim olarak kendi ses grubunuzu da öğrenmiş olacaksınız.

Şimdi Şan Dersinin daha çok faydasını öğrenmek için derse başla!

Bu Kategorideki Diğer Özel Dersler