Yeni doğan bakımı ve emzirme danışmanlığı eğitimleri

 

Yeni doğan bakımı ve emzirme eğitimi

Dünya’nın var oluş sürecinin başlangıcından beri en doğal yaşanan süreç; doğumdur. İnsanlar en ilkel zamanlardan beri doğum yapıyor, emziriyor, bebeklerine bakıyor ve onları büyütüyor. Ne var ki tıp alanında yaşanan ilerlemeleri, kadınların çalışma hayatına aktif olarak katılmaları, internetin hayatımıza girişiyle her konuda yaşanan bilgi kirliliğinin artışı gibi pek çok sebepten ötürü bu son derece doğal olan süreçlerin bile yaşanmasında sıkıntılar, zorluklar görülmeye başlandı. Eski zamanlarda yaşam tarzı geniş ailelerle yaşamak şeklinde yapılandığı için doğum yapmadan önce kadın evde doğum yapan birilerini görüyor ve süreci gözlemleme fırsatı buluyordu. Kendisi doğum yaptığında ise yanı başında ona yol gösterecek tecrübe sahibi bir büyüğü bulunuyordu. Çekirdek aile yaşam düzenine geçilince bu imkân da yok oldu. Bu durumda da yeni bir istihdam alanı ortaya çıktı.

Emzirme danışmanlığı anne ve baba adaylarına bebeğin dünyaya gelişinden önce başlayan süreçte bebek bakımı ve bebeğin emzirme alışkanlığını kazanmasıyla ilgili temel bilgileri veren, süreç boyu anne ve babanın yanında olarak onlara psikolojik ve fiziksel destek sağlayan kişi olarak tanımlanabilir. Son yıllarda birçok ebeveyn adayı bebekleri dünyaya gelmeden önce bu eğitimlere katılarak bebeklerinin gelişine hazırlanıyor. Oldukça da fayda gördüklerini belirten çiftler arasında git gide daha da yaygınlaşan yeni doğan bakımı ve emzirme eğitimleri ister toplu bir kur şeklinde ister bireysel olarak, ister de online platformlar aracılığıyla çevrim içi olarak düzenlenebiliyor.

Yeni doğan bakımı ve emzirme danışmanlığı eğitimleri nasıl alınır?

Anne baba adayları bu eğitimlere katılmak için yaşadıkları şehrin belediyelerine başvurabilir. Birçok belediye anne baba okulu adı altında bu tarz eğitimlere bünyelerinde yer vermeye başladı. Bunun dışında online platformlar üzerinden hazırlanan belirli saatlik modüllerden oluşan eğitimlere de internet aracılığıyla kolayca ulaşılabiliyor.

Yeni doğan bakımı ve emzirme danışmanlığı eğitimleri fiyatları ne kadar?

Bu eğitimlerin fiyatları bir çok sebeple değişkenlik gösterebiliyor. En sağlıklı bilgiye eğitimin alınacağı programı düzenleyen kişilerle iletişim kurarak ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap