Özel Ders Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Başlık

Öğrenciler ve eğitmenler açısından çok büyük avantajlar getiren özel ders ile ilgili küçük ama önemli detayları sizlerle paylaşıyoruz. Bir eğitmenin ders verirken daha başarılı olmasını sağlayacak ip uçları sayesinde eğitim serüvenini daha kaliteli bir noktaya taşımak mümkün olacak. O halde vakit kaybetmeden özel ders verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğine daha yakından bir göz atalım!

Özel Dersler Planlamayla Gerçekleştirilmelidir

Özel ders veren eğitmenlerin en büyük sorunlarından bir tanesi gelen her ders talebine olumlu yanıt vermeleridir. Ders sürecinin nasıl gerçekleşeceği ve öğrencinin derslerden beklentileri değerlendirilmeden her talebe evet demek uzun vadede ciddi problemleri de beraberinde getirecektir. Bu nedenle de özel ders vermek isteyen bir eğitmen için öncelikli olarak planlama yapmak şarttır.

Planlama yapıldığında derslerin daha başarılı bir şekilde tamamlanması muhtemel. Üstelik öğrenci ve eğitmen arasındaki ilişkinin de daha kaliteli bir seviyede olacağı açıktır. Bu nedenle de iki yönlü kazanımı sağlamak adına özel dersleri planlayarak hareket etmelisiniz.

Derslerde İşlenecek Konular ve Süreç Belirlenmelidir

Özel ders almak isteyen hemen her öğrenci eğitmenin kendisiyle birebir ilgilenmesini arzu eder. Bu arzu anlaşılabilecek makul bir talep olsa da eğitmen açısından en iyi sonuçlar ancak değerlendirme ve planlama ile mümkündür. Bu çerçevede öğrencinin hangi konularda açığının olduğunu saptamak ve buna uygun bir şekilde hareket etmek oldukça önemlidir. Peki, planlama yapıldığında ortaya nasıl bir sonuç çıkacaktır?

Ders içeriği ile alakalı planlama neticesinde öğrencinin derse hazırlıklı gelmesi mümkün olur. Öte yandan derste nelerle karşı karşıya kalacağını bilen öğrenci için buna uygun bir şekilde yaklaşımı olacaktır. Eğitmen ve öğrenci arasındaki iletişimi güçlendirecek olan bir detay olarak derslerde işlenecek konuların önceden belirlenmesi çok önemlidir.

Ders İçeriğine Uygun Materyaller Sağlanmalıdır

Online özel ders vermek isteyen eğitmenler için sadece kamera karşısına geçip dersi anlatmak çok sağlıklı bir yöntem değildir. Çünkü öğrenci dinlediği şeyleri kısa sürede unutacak ve belki de hiç anlamayacaktır. Peki, bu durumu tersine çevirmenin yöntemi nedir? Ders içeriğine uygun materyal kullanmak ve öğrenci için anlamayı kolaylaştırmak oldukça değerlidir. Bir eğitmenin bu yöntemi tercih etmesi eğitim serüveninin daha kaliteli bir şekilde gerçekleşmesine imkân tanır.

Materyalin fiziki ya da online olması çok da önemli değildir. Burada değerli olan derste anlatılanları destekleyecek detayların paylaşılmış olmasıdır.

Ders Günü ve Saati Net Olmalı

Derslerin hangi gün ve saatte işleneceği en önemli konulardan bir tanesidir. Çünkü gün ve saatin belli olmaması durumunda karşı karşıya kalacağınız karmaşadır. Bu da ders için ciddi manada vakit kaybı anlamına gelecektir. Hem eğitmen hem de öğrenci için önemli bir zaman kaybının ortaya çıkacağı düşünülmelidir. O halde özel ders için bütün detayları netleştirmek her şeyden değerlidir.

Eğitmenin ders saatini netleştirmesi zaman kaybını önleyeceği gibi diğer derslerin aksamasına da engel olur. Bu sayede kusursuz bir ders deneyimi ile karşı karşıya kalmanız mümkündür. Problemleri ortadan kaldırmanızı sağlayacak alternatifler için hemen harekete geçebilirsiniz.

Eğitim Süreci Sürekli Kontrol Edilmelidir

Eğitmen için online özel ders süreci kameranın açılması ve kapanması arasındaki zaman diliminden fazlasıdır. Çünkü eğitmen ders sürecinin gidişatını değerlendirerek gerçekten de başarılı olunup olunmadığı konusunda değerlendirmeler yapmak durumundadır. Aksi takdirde online özel derslerin başarıya ulaşma ihtimali çok düşük olacaktır. Siz de bir eğitmen olarak ders verme planlaması yapıyorsanız süreci başarılı bir şekilde yönetmeye odaklanmalısınız.

 

Yorum Yap