Online Özel Derse Katılan Öğrencilerin Sık Yaptığı Hatalar

Online özel ders fırsatlarından faydalanmak istediğinizde hatalardan uzak bir sürece kapı aralamanız şart. Bir öğrenci olarak ders çalışmaya ve derslere katılmaya çok istekli olmasanız dahi eğitim sürecinde sık sık hata yapmamaya özen göstermelisiniz. Bunu da hangi hataları sık tekrar ettiğinizi öğrenerek başarabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız bu rehberde bir öğrenim sürecini daha başarılı kılmanıza yardımcı olacak detayları öğrenebileceksiniz.

Online Eğitime İlgisizlik

Öğrencilerin online özel derse yaklaşımı fiziksel olarak gerçekleşen derslere nazaran çok daha olumsuzdur. Çünkü eğitmenin öğrenciyi kontrol altına alamadığı ve ancak kameradan gördüğü kadarını bildiği bir süreçtir. Ders öncesi ve sonrasında dilediği şekilde hareket eden öğrenciler derse ilgisiz davranır. Bu durum da ders esnasında anlatılanların özümsenmemesi anlamına gelir.

Derslerin bir alışveriş süreci olduğunu düşündüğünüzde derse odaklanmamış bir öğrencinin dersten alacağı pek bir şey olmaz. Bu durum da başarısızlığı getiren önemli etkenlerden bir tanesidir. Başarılı bir eğitim serüvenin kapı aralamak isteyen bir öğrenci olarak siz de bu konuda başarı odaklı hareket edebilirsiniz.

Eğitim Materyallerini İncelememe

Online özel ders, sadece öğretmenin anlattıklarını dinlemek ve notlar almak olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü eğitim öncesi, sırası ve sonrasında eğitime yönelik başarıyı getirecek adımlar atmak gerekir. Örneğin eğitime başlamadan önce ders içeriğine kısaca bir göz atmanın sizin için avantaj getireceğini unutmamalısınız. Eğitim materyallerini değerlendirerek başarı odaklı bir yaklaşım benimsemeye odaklanmanızı öneriyoruz. Böylelikle hem eğitimden beklediğinizi alabilecek hem de başarı konusunda daha doğru adımlar atma şansına sahip olabileceksiniz.

Eğitmenle İletişim Kurmakta Sorunlar

Online özel ders süreçlerinde en önemli kurallardan bir tanesi de eğitmen ile sürekli iletişim halinde olmaktır. Başarıyı getiren bu çok önemli detay sayesinde öğrencinin derse yönelik ilgisi canlı tutulurken başarısının da arttırılması muhtemel olacaktır. Siz de online eğitim ile alakalı en başarılı sonuçlara ulaşmak istiyorsanız kesinlikle eğitmen ile iletişimi güçlendirmelisiniz. Sürekli iletişim ders aşamasında sizin için çok önemli yaklaşımları da beraberinde getirecektir.

Eğitim Planlaması Yapmama

Ders süreçlerinde en önemli konulardan bir tanesi eğitim planlamasının yapılmıyor olmasıdır. Çünkü pek çok öğrenci ders çalışma süreçlerini tamamen derslerde gerçekleşen eğitimler odaklı bir şekilde sürdürmektedir. Bu noktada da sorunlar yaşanması muhtemel olur. Siz, başarılı bir eğitim serüveni arzu ediyorsanız kesinlikle planlamaya odaklanmalısınız. Aksi takdirde başarıya ulaşmak mümkün olmayacağı gibi zamanı verimli kullanamam sorunları da ortaya çıkacaktır.

Online Eğitimde Verimliliği Getirecek Öneriler

Teknolojik bir seçenek olarak online eğitim pek çok öğrenci için çok özel bir sürece işaret eder. Ancak online eğitim konusunda soru işaretlerinin çok fazla olması verimliliği etkilemektedir. Siz de bu konuda başarıya ulaşma amacı güdüyorsanız yapmanız gereken sadece aşağıdaki önerileri dikkate alarak hareket etmek olacaktır.

  • Online eğitim öncesinde karşı karşıya kalacağınız deneyimi az çok öğrenmek için yorum ve değerlendirmeleri okumalısınız,
  • Canlı dersleri kaçırmamaya ve bütün süreç boyunca eğitmenin anlattıklarına kulak vermeye odaklanmalısınız,
  • Eğitim materyallerini tam anlamıyla kullanarak karşı karşıya kalabileceğiniz sorunların üstesinden gelmelisiniz,
  • Derslere katılım sürecinde yaşadığınız problemleri destek ekibi ile görüşerek sorunları hızlıca çözmeye çalışmalısınız.

Tüm bu öneriler sizi başarıya götürecek ip uçları olarak daima aklınızda olmalıdır. Başarıya ulaşmak istediğinizde yanlış adımlar atmak sizi hedeften uzaklaştıracaktır. Bu nedenle de online eğitim süreçlerinin doğru ve yanlışlarını iyi saptayarak gerekli bütün işlemleri gerçekleştirmeye özen gösterin. Aksi takdirde bir fırsat olarak kullanabileceğiniz online eğitimin sizin için fayda sağlaması zorlaşacaktır.

Yorum Yap