Çocuklarınızın Programlamayı Öğrenmesi İçin 5 Neden

Bilgisayarlara erişim ve çocuklar için programlamanın son zamanlarda gerekli hale geldiği inkar edilemez. Bu muhtemelen ebeveynlerin çocuklarının yeni teknolojiye ve internete nasıl maruz kalacağını kontrol edebilmelerinin tek yoludur.

Bir araştırmaya göre, düşük gelirli öğrencilere internet özellikli cihazlar sağlandığında, test puanları yüzde 30 arttı. Bu, çocuklara çevrimiçi eğitim kaynakları sunmak için başlı başına yeterli bir nedendir.

Erken yaşta teknoloji ile etkileşime girmesine izin verilen çocuklar, yaşamları boyunca kullanacakları temel becerileri geliştirebilir ve besleyebilir .

Kod yazmak bir şeydir; hatasız hale getirmek tamamen başka bir şeydir.

Bu yollarla programlamaya maruz kalan bir çocuk, problem çözme için eleştirel düşünme becerilerini kullandığı için sorun giderme kavramını anlar. Zorluklar karşısında asla pes etmemeyi ve ne kadar imkansız görünse de amacına giden yolu bulmayı öğrenir. Bu azim, ona daha sonraki yaşamında hizmet eden eşsiz bir yetenektir.

Ayrıca, erken kodlama ve programlama becerilerinin çoğu deneme yanılma ile ilgilidir. Amatör programcılar, teknolojinin kendileri için çalışmasını sağlamanın yollarını bularak neden ve sonuç üzerinde çalışırlar.

Çocukların programlamanın herkesin öğrenebileceği bir beceri olduğunu anlamaları gerekir. Cinsiyetten bağımsız olarak, yüksek teknoloji becerileri, tüm erkek ve kız çocukların erken öğrenmesi için avantajlı ve kritiktir.

1. Problem Çözme Becerilerinin Gelişimi

Kodlamayı öğrenmek, çocukların problem çözme yeteneği ile birlikte eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Çocuklar programlama problem çözme üzerinde çalışırken – bilgisayarın bir şey üzerinde çalışmasını sağlamak için çalışırken – daha büyük resme bakmak, sorunları küçük ve yönetilebilir görevlere bölmek için eğitilirler.

Genç beyinlerin mantığı kavraması ve kendi seçtikleri bir kodlama diliyle keşfetmesi daha kolay. Bu, bilgisayarları, uygulamaları, programları ve çeşitli aygıtları yönetmelerine yardımcı olur. Yine de bu mantığı işletmeler ve kuruluşlar için de kullanabilirler.

Bu, gençlerin durum analizi yapmalarını ve kendilerine sunulan herhangi bir soruna uygun bir çözüm bulmalarını sağlar. Bu yetenekler, çocuğunuzun ileriki yaşamlarında hangi mesleği seçerse seçsin işe yarayacak ve yeterliliklerinin farkına vardıkça güvenlerini artıracaktır.

2. Kodlama Yaratıcılığı Teşvik Eder

Tıpkı hayatta olduğu gibi programlamada da bir problemi çözmenin birçok yolu vardır. Çocuklarınız, çocuklar için programlamanın temel kavramlarını anladıktan sonra, hayal güçlerine ve yaratıcılıklarına güvenmeyi öğreneceklerdir.

Sorunları için çözümler keşfedebilir, başkalarının kodu incelemesine yardımcı olabilir ve daha iyi hale getirmek için ince ayar yapabilirler. Aslında, günlük kullanımımızdaki birçok program, eski sürümlerinde varyasyonlar ve iyileştirmeler olarak yapılmıştır.

Bu nedenle, kodlama eğlenceli ve son derece ilgi çekici bir aktivite haline gelebilir. Çocuklara kodlamayı öğretmek için tasarlanmış çoklu platformlar, temel bilgileri öğrenmeyi kolaylaştıran oyunlar oynayarak başlar.

Ek olarak, karmaşık komutlar oluşturularak ve işlevselliği genişletmek için bunları daha fazla birleştirerek zorluklar daha da eklenir. Çocuklar bununla işi bittiğinde, kendi uygulamalarının veya oyunlarının son halini almış olacaklar.

3. Daha Yeni Beceriler Küçük Çocuklar Tarafından Daha Hızlı Alınıyor

Çocukların zihinleri sünger gibidir; bu nedenle yeni beceriler öğrenmek için daha kolay zamanları olur. Yeni bilgileri kolayca özümserler. Kodlamayı öğrenmek yeni bir dil öğrenmek gibidir. Yeni yürümeye başlayan çocukların ve bebeklerin yetişkinlere kıyasla yeni bir dilde daha kolay ustalaşabildikleri kanıtlanmıştır.

Bu nedenle, çocuklarınıza kodlamayı tanıtmak için şimdiden daha iyi bir zaman olamaz.

4. Geniş Kodlama Kullanımı

Dijital çağda yaşıyoruz; bilgisayar bilimi artık toplumumuzun çekirdeğidir. Yazılım geliştirmeye olan güvenimiz şimdi her zamankinden daha fazla ve bu grafik daha da artacak.

TV’ler, arabalar, akıllı saatler, kalp implantları, gözlüklerin tümü artık IoT’nin (Nesnelerin İnterneti) bir parçası haline geldi ve bilgisayar biliminin günlük hayatımızdaki etkisini kanıtladı.

Çocuklarımız kodlamayı öğrendiğinde, dış dünyayı anlayabilir ve daha başarılı hayatlar yaşamalarına yardımcı olacak çok aranan becerileri kazanabilirler.

5. Kodlamak Eğlenceli

Kodlamanın pratik anlamını bir kenara bırakarak, basit bir uygulama, oyun ve hatta kendi başına bir animasyon oluşturmanın çocuklar için son derece eğlenceli olacağını düşünün. Özellikle geleneksel bir sınıfın normlarını kaldırırsanız ve çocukların öğrenmesi için kodlama oyunları kullanırsanız.

Yorum Yap