Açıköğretim programları için özel ders

Açıköğretim programları için özel ders

Son yıllarda ülkemizde yüksek öğrenime katılan öğrenci sayısı artış göstermektedir. Hatta serbest piyasada iş bulabilmek için tek üniversite mezuniyetinin yetersiz kaldığı durumlar bile olabiliyor. Bu durumda gençler örgün eğitime devam ederken bir yandan da açık öğretim programlarına kaydolarak 2. Hatta 3.  Üniversitelerini okuyorlar. Açık öğretim programlarına kaydolan öğrenci sayısı her yıl biraz daha çoğalmakta ve bu programların popülerliği git gide artmaktadır. Açık öğretim programları şu anda ülkemizde 3 üniversitede bulunur. Bunlar Atatürk üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesidir. Üniversiteler açık öğretim programlarına kayıt yaptıran öğrencilerine her dönem ara sınav ve bitirme sınavları uygulayarak yeterliliklerini test edip sınıf geçme kalma, mezun olma durumlarını belirlerler.

Açık öğretim programlarına kayıt olmanın belirli avantajları ve dezavantajları bulunur. En büyük avantaj hiç şüphesiz ki maliyet açısından yaşanır. Öğrenci evinden ve yaşadığı şehirden ayrılmadan üniversite öğrenimi görme şansına sahip olur. Ama bunun yanında dezavantajları da bulunur. Aktif bir öğrenim görmeden sadece yazılı kaynaklar aracılığıyla dersleri okuyup anlayıp dersi geçmeye yetecek bilgi birikimine ulaşmaları öğrencilerden beklenir. Bu hiç de kolay bir durum değildir. Çünkü açık öğretim bölümlerinin müfredatları o bölümü örgün öğretimde okuyan kişilerin gördüğü müfredattan çok da farklı ya da kolay değildir. Bu yüzden öğrenciler dersleri geçmekte zorlanabilirler.

Böyle durumlar için açık öğretim kursları ve açık öğretim bölümlerine ait müfredat derslerinin öğretiminin yapıldığı online platformlara ihtiyaç duyulmuştur. Duyulan ihtiyaç neticesinde böyle bir hizmet verilmeye başlamıştır. Öğrenciler kendi ihtiyaç ve isteklerine göre öğrenim gördükleri bölümün isterlerse tüm derslerini isterlerse de ihtiyaç duyduklarını bu özel ders veren kişi ya da kurumlardan alabilirler. Bu dersleri uzaktan eğitim şeklinde online olarak da alma imkânı bulunur. Bu özel derslerin fiyatları alınacak ders sayısına göre değişkenlik gösterir. Özel ders ilanı vererek ya da verilen özel ders ilanları ile iletişim kurarak ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkündür. Örgün ya da uzaktan hiç fark etmez tüm eğitim gören öğrencilerimize başarılar diler en kısa zamanda mezun olmalarını temenni ederiz.

Yorum Yap